3. Martti Raide osalemine Labe-äärses Ustis toimunud konkursil

Heiki Koov

Kui tavaliselt eeldab sellistele konkurssidele minek, et toimuvad eelvoorud ja võitja saab võimaluse osaleda, siis seekord nii ei olnud. Õpetaja Ell Saviauk teatas Marttile mitu kuud enne võistlust, et novembris on minek. Kusjuures, pange tähele, et ametlikes dokumentides esindati Nõukogude Liitu (oli aasta 1980), kuigi mõttes oli ikkagi Eesti esindamine. Konkursil osalesid mitmed (tol ajal sotsialistliku riigikorraldusega) riigid ja oli ka teisi osavõtjaid Nõukogude Liidust.

Reisiseltskonna moodustasid õp Ell Saviauk ning õpilased Ingrid Mets ja Martti Raide. Tallinnast Moskvasse sõideti rongiga. Moskvast Prahasse lennukiga ja Prahast võistluspaika ehk Labe-äärsesse Usti jälle rongiga. See linna asub Prahast ca 75 km kaugusel ja tänasel päeval on seal umbes 90 000 elanikku. Olgu siinkohal öeldud, et Labe on jõe tšehhipärane nimi. Meile on paremini tuntud jõe saksakeelne nimi – Elbe.

Martti õppis põhikooli viimases klassis (tol ajal 8. klassis) ja osales konkursil vanemate õpilaste grupis ehk kuni 15-aastaste (k.a) vanusegrupis. Parimatele kohtade saajad said veel võimaluse esineda ka lõppkontserdil.  

Väike kõrvalepõige konkursist. Kuna oli sügav nõukaaeg, siis muidugi oli igasugu kontrolle ja tänasel päeval lausa uskumatuid veidrusi. Näiteks ei tohtinud Moskvas lennukile minnes kaasa võtta mitte ühtegi rubla (Nõukogude Liidus kehtinud rahaühik), kõik pidi jätma lennujaamas spetsiaalsesse kassasse. Küll aga sai enne reisi ära vahetada natuke rublasid Tšehhi kroonide vastu. Selle raha eest ostis Martti ansambli Queen ja ühe klassikalise muusika vinüülplaadi (ärge unustage, et CD-sid ja DVD-sid siis veel ei olnud).

Tagasiteel oli aga hoiule antud rublade tagastamise kassa pikal lõunapausil. Kuna ei olnud aega kassa avamist oodata, siis õpetaja Saviauk riidles lennujaama töötjatega ja erakorraliselt tehti kassa lahti.

Konkursi juurde tagasi. Kohapeal oli võimalik klaverimängu harjutada, aga päris kontserdisaalis harjutamiseks anti pilet, millel kirjas õige kuupäev ja kellaaeg (viis minutit!).  

Konkursi viimasel päeval toimus kutsetega ühine lõunasöök.

Ingrid Mets sai teise vooru ja võitis diplomi. Martti sai aga omas vanusegrupis esikoha ja ka üldvõidu.  

Konkursi tulemused ja fotod avaldati vastavas kogumikus (samuti Marttil alles!). Fotod on vaadatavad ka konkursi veebilehel  http://www.zuserandove.cz/virtuosi/en/gallery/virtuosi-1980/45/4/0. Korraldajate loal avaldan Marttiga seonduvad fotod ka siin.

Auhinnad andis üle noorelt surnud muusiku Katai Tibori (1956–1975) isa. Katai nimeline on ka auhindade hulka kuulunud medal.

Lõppkontserdil läks enne Martti esinemist vool ära. Tänu avariivalgustusele ei olnud ruum täiesti pime. Et üritus saaks jätkuda, siis otsiti maja pealt küünlaid. Ühel eelneval fotol oligi näha küünlavalgel esinemist.

Probleemid sellega veel ei lõppenud. Et Tšehhi raadio tahtis ka Martti lõppkontserdi esinemist salvestada, siis oli vaja hiljem veel kord  oma palad ette mängida. Kuna salvestamine lõppes väga hilistel õhtu- või lausa öötundidel, siis loomulikult oli osa hoone valvetöötajaid juba lahkunud ja vajalikud uksed lukku keeranud. Läbi võõraste hoovide ja kangialuste saadi siiski välja. 

Klaasist auhinna juurde kuulus kirjalik tõend, mille ettenäitamisel oli võimalik auhind riigist välja viia.

Meediakajastus

Põhjalik kokkuvõte koos fotodega avaldati Tšehhoslovakkia (just-just – siis oli veel aeg, kus Tšehhi ja Slovakkia moodustasid ühe riigi) muusikaajakirjas „Hudebni Nastroje“ (Google’i tõlkes „Muusikariistad“).

Arvatavasti võis meediakajastus Eestis veel laiemgi olla, aga siinkohal üks näide: 

Martti käis konkursist ka televisioonis rääkimas.

Isegi tolleaegse Eesti NSV välisministri Arnold Greeni juures kodus oli Marttil vaja käia aitäh ütlemas. Olid ikka ajad! Samas jälle ilma Greeni toetuseta poleks keegi saanud sinna sõita. Tegemist oli ikkagi välismaale sõiduga, olgu peale sotsmaa – ikkagi välismaa koos vastava valuuta, välispasside jm asjaajamisega. 

Sageli on nii, et mõnes hilisemas artiklis (näiteks järgmise aasta konkursis tulemuste kommentaaris) on kirjas ka varasemad võitjad.