2. Peamaja on tüüpprojekt 2-02-27

Heiki Koov

Eelmises lehes ma kirjutasin, et enne Muusikakeskkooli siia tulekut oli aastatel 1957 kuni 1968 siin Tallinna I Internaatkool ja avaldasin ka mõned fotod koolimaja ehitusest – http://tmkkajaleht.ee/1-vana-foto-internaatkool/.

Enamik meist on kindlasti märganud, et sarnaseid koolimaju, nagu on meie peamaja, on Eestis veel teisigi ehk siis tegemist on koolimaja tüüpprojektiga.

Kellel on suurem huvi koolimajade tüüpprojektidest teada saada, soovitan lugeda Liisi Soomanni magistritööd. Sellest selgub, et Eestis on kasutusel päris mitu tüüpprojekti. Ma võin küll eksida, aga võib-olla isegi kõik nõukogudeaegsed suuremates linnades asuvad koolimajad ehitati tüüpprojektide järgi.

Magistritööst selgub, et meie peamaja on:

 • ehitatud tüüpprojekti 2-02-27 alusel
 • projekti arhitektideks on V. Smõslajev, A. Tsõpin ja M. Iošpa, insener M. Bruden.
 • neljakorruseline
 • põhiplaan on U-kujuline
 • majal on telliskonstruktsioon
 • kelpkatus
 • fassaadi ilmestab stalinistlikule arhitktuurile omane dekoor
 • Palju selliseid koolimaju leiab Venemaalt ja Ukrainast, aga ka Valgevenest. Vaata põhjalikku nimekirja ja koolihoonete fotosid siit https://arhitektfoto.ee/projects/1157/.

Eelnevalt nimetatud veebilehel on ülevaade ka Eestis asuvad tüüpprojekti 2-02-27 alusel ehitatud koolimajadest. Lisaks Tallinnas asuvale viiele hoonele on sarnased koolimajad ka:

Kokku on Eestisse selle projekti alusel ehitatud 12 koolimaja, kuigi jah – üks neist on tänaseks juba lammutatud.

Tegin endale ühe toreda laupäeva ja käisin neid ülejäänud nelja maja Tallinnas vaatamas ja lisan tehtud fotod ka siia:

 • Meile kõige lähem ja praeguseks juba endine koolimaja asub Männikul, Pihlaka tänav 12.  Tänasel päeval on selles Nõmme sotsiaalmaja ja ka raamatukogu.

Selle koolimajaga seoses on mul ka üks isiklik mälestus. 1994 kevadel töötasin siin lähedal asuvas vanglast vabanenute turvakodus (praegune Männiku sotsiaalkeskus, Männiku tee 92). Kantseldasin seal, nagu asutuse nimigi ütleb, endisi vange, kellel ei olnud kuhugi elama minna. Sealsed ametnikud aitasid neil dokumendid korda ajada, tööle sättida ja ka kuhugi mujale elamiskoha leida. Aga see selleks. Lugu ise on järgmine. Me käisime majaelanikega (endiste vangidega!)  ikka vahel õhtuti Pihlaka tänava koolimajas korvpalli mängimas. Enne minekut sain kõrvalmajas elavalt koristajalt maja võtme. Ükskord aga mingil põhjusel ma hilinesin ja kui ma turvakodusse jõudsin, siis selgus, et paljud olid juba ise koolimajja korvpalli läinud mängima. Ma veel imestasin, et  nad ei saa ju sinna sisse, sest maja võti on minu käes. Kõik turvakodus kohal olnud tegelased hakkasid minu imestuse peale naerma, et mis mõttes ei saa majja sisse: need mehed lähevad ju igast uksest läbi. Nii oligi! Kui mina võtmega koolimajja jõudsin, oli korvpallimäng juba täies hoos!

 • Pae tänav 5 asub Tallinna Pae Gümnaasium. See koolimaja valmis tõenäoliselt 1956, sest kooli veebilehel https://www.pae.tln.edu.ee/web7/index.php/et/ on juttu kooli 60-ndast sünnipäevast – juubelist. Sellele koolimajale on päris suur maja (või isegi kaks maja) veel juurde ehitatud. Huvitav, et põhihoonel on uks ka hoovi.
 • Gustav Adolfi Gümnaasiumi ehk GAGi Kotzebue õppehoonest (Vana-Kalamaja 9), kus õpivad selle kooli väiksemad õpilased, on ajakirjanduses palju juttu olnud. Ümber maja kõndides oli mul  küll väga hea meel, et üks lagunev maja on korda tehtud ja ka palju kaasaegsemaks ehitatud. Nõukogudeaegsed fassaadikaunistused on tõenäoliselt kõik säilitatud. Head fotod hoone katusel ajaveetmise võimalustest on kooli veebilehel https://gag.ee/meie-kool/inimesed/.
 • Veel üks meie kooliga sama tüüpi koolimaja asub Tuulemaa tänav 12. Praegu on siin Tallinna Vaba Waldorfkool koos lasteaia ja huvikooliga.