2. Õpilasfirma Roboroos

Heiki: õpilasfirma Roboroos valmistas meie B-maja ruumidele võtmehoidjad. Nad kirjutasid ise oma tegemisi tutvustava artikli.

Rakke õpilasfirma Roboroos tegutseb JA Eesti programmi järgi (Heiki: www.ja.ee on koolides suurim ettevõtlus õppe korraldaja).

(Nüüdseks võib küll juba öelda „tegutses“, sest õpilasfirmade eluiga on üks kooliaasta, misjärel tuleb firma likvideerida.)

Meie õpilasfirma sai alguse sellest, et Mari Lee (8. klass) vajas loovtöö jaoks tegevust ning õpilasfirma loomine  tundus põnev. Meeskonda haarati Carolin (9. klass), kes eelmisel aastal oli olnud osaline minifirmas Rosmee ja kellel oli juba mingeid kogemusi. Seejärel haarati meeskonda kolm suuremat neidu: Aive, Sandra ja Mari Ly, kes toetasid disainide väljamõtlemisel ning aitasid hiljem ka  laatadel. Et need neiud olid juba täisealised, tuligi seekord minifirma asemel õpilasfirmana tegutseda ning leppida kõrgemate nõudmistega. Keerukust lisas  ka see, et suuremad neiud ei olnud enam alaliselt Rakkes ning palju tööd tuli teha üle interneti juba enne, kui see töötamisviis kogu riigis tavapäraseks sai. 

Kuna talvel tundus, et meil on Rakke Robootikute meeskonnaga võimalik sõita võistlema Austraaliasse, siis liitus meiega ametlikult Teele (4. klass) ning tüdrukuid toetasid taustalt Markus ning Reno. Mari Lee, Carolin, Teele, Markus ja Reno moodustasid omakorda meeskonna, kes valmistus Austraalia FIRST LEGO League robootikavõistluseks ning õpilasfirma tulud olid planeeritud reisi toetuseks. Kuna reis pidi toimuma juulis, jäi see sel aastal meist mitteolenevatel põhjustel lõpuks muidugi ära, kuid oli ometi mitme kuu jooksul meile tõsiseks motivaatoriks.

Meie koolil on juba veidi üle aasta laserpink, millel on võimalik teha väga eriilmelisi asju. Raske oli rohkete võimaluste seast leida see üks ja kõige õigem idee.


Trips-traps-trull

Esimeseks omaloominguks oli trips-traps-trulli mäng. Mängu tegime kahes mõõdus. Suuremal olid klassikalised X- ja O-kujulised nupud, väiksemal aga peatset jõulutralli silmas pidades eri värvi käpikud. Tegime ka väikeseid jõuluteemaliste piltidega vineerist kaantega märkmikke. Samuti tegime ekstra jõululaatade jaoks sel hooajal populaarseid pitsilisi vineerist jõulumune. Laatadelt saime  eritellimusi ka nimeliste jõulumunade tegemiseks. Kahjuks pooled tellijad ei ostnudki oma tellimust välja ega vastanud neile saadetud kirjadele.

Loodame, et meie tegutsemine annab inspiratsiooni ka teistele. Oleme tänulikud Tallinna Muusikakeskkoolile võimaluse eest end tellimustööga proovile panna.

Jõululaat Rakvere Põhjakeskuses. Mari Lee, Teele, Sandra ja Carolin.

Oma pereliikmetele jõulukingitusi tehes leidsime internetis ühe lihtsa võtmehoidjate faili, kus majakesekujulisele alusele saab riputada mehe ja naise kujulise võtmehoidja. Järgmisel laadal Tallinnas, mis toimus veidi enne sõbrapäeva, panime müüki ka selle toote. Tallinna laadalt saime ka suurima eritellimuse – võtmehoidjad Tallinna Muusikakeskkoolile. Detailide täpsustamise faas venis meiepoolse ülekoormatuse tõttu üsna pikale, kuid koroona ja karantiiniga võidu saime võtmemehoidjad siiski valmis.

Seoses kevadise eriolukorraga pikendati ka õpilasfirmade tööperioodi, mis seekord kestis augusti lõpuni, seetõttu saime võtmehoidjaid  täiesti ametlikult müüa veel augusti algul toimunud kohalikul laadal ja Wähja festivalil. Paras väljakutse oli müüki korraldada korraga kahes erinevas kohas. Wähja festivaliks tegime ka spetsiaalselt klaasist graveeringuga pudeleid, et populariseerida Pandivere puhast allikavett. Esialgne idee tuli Wähja festivali korraldajalt, kuid arendasime seda omas suunas edasi. Lisasime maitseks maasikaid ja mündilehti ning mõtlesime juurde põnevad jutud. Müüsime maha kõik graveeringuga pudelid ja lisaks veel mõned varasemast alles jäänud tooted.

Oleme üsna rahul sellel aastal saadud kogemustega ning usume, et neist tõuseb kasu  ka meie edaspidises elus.

Wähja festivalil müüdud puhta allikavee pudel.
Maasikatega maitsestatud allikavesi.
Müügilaud Wähja festivalil.